18 Ocak 2022 Salı Saat:
14:33
24-09-2013
  

Suriye Krizi Barışçıl Yollar çözülmelidir

çiçek İranlı mevkidaşı Ali Laricani ile Suriye gelişmelerini ve Tahran ` Ankara ilişkilerini görüştü...

Facebook da Paylaş

 

İrib haber ajansının haberine göre,Türkiye meclis başkanı Cemil çiçek Cumartesi günü Tahran'a gitti.

çiçek Tahran'a gittikten sonra İranlı mevkidaşı Ali Laricani ile Suriye gelişmelerini ve Tahran – Ankara ilişkilerini görüştü. İki meclis başkanı daha sonra gazetecilerin karşısına çıktı ve Suriye krizi ile ilgili tutumlarını ve İran ve Türkiye'nin ekonomik işbirliğini anlattı.

 Laricani Suriye konusunda yaklaşımlarının bu ülkede bazı demokratik reformların gerçekleşmesi ile birlikte krizin siyasi yollardan çözümlenmesine yönelik olduğunu belirtti. Irak meclis başkanı Usame Necifi'nin son Tahran ziyaretine işaret eden Laricani, İran, Türkiye ve Irak arasında Suriye krizinin çözümü için siyasi bir yol bulunduğunu ve her üç ülke bu yolu takip edeceğini kaydetti.

Türkiye meclis başkanı çiçek de başta Suriye krizi olmak üzere bölgedeki tüm sorunların barışçıl yollardan ve diyalogla çözümlenmesi gerektiğini belirtti. Suriye'de teröristlerin yaptığını İslam ve beşeriyete aykırı niteleyen çiçek, bu durumu seyretmenin suça ortak olma anlamına geleceğini vurguladı.

 çiçek'in Tahran ziyareti, İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Bağdat ziyareti ve ardından Irak meclis başkanı Nuceyfi'nin Tahran ziyaretini gerçekleştirmesinden sonra gerçekleşti. Zarif bölgesel meselelerin çözümü çerçevesinde ilkin Irak'a gitti ve Bağdat yetkililerine bölgedeki krizlerin çözümü için İran'ın ince diplomasisini anlattı.

şimdi ise Cemil çiçek'in Iraklı mevkidaşı Nuceyfi'den sonra Tahran'ı ziyaret etmesi, İran'ın zarif diplomasisi ekseninde Suriye krizinin çözümü için yeni bir bölgesel çabanın şekillendiğini gösteriyor. Bölgenin üç etkili devleti İran, Irak ve Türkiye bir çok ortak yönlerinden hareketle bölgesel krizlerin çözümü için çok uygun bir model geliştirebilir. Nitekim tarihi deneyimler de bölgede toplu kararların sorunların çözümüne büyük katkısı olduğunu gösteriyor.

 Gerçekte Tahran, Bağdat ve Ankara'nın Suriye krizini siyasi yollardan çözümleme kararlılığı, her üç devletin bölgede güvensizliğin tırmanmasından kaygı duyduğunu ve Suriye'de teröristlerin varlığı ve Suriye'ye muhtemel dış müdahalenin doğuracağı olumsuz sonuçların bilincinde olduklarını gösteriyor.

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler