22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
19:24
26-06-2015
  

Suriye Savaşında Türkiye'nin Önemi!

Esad'ın iktidarına kısa bir süre son vereceklerini düşünenleri sıkıntılı günler bekliyor...

Facebook da Paylaş


 

Ortadoğu'nun önde gelen analistlerinden Abdülbari Atvan, Reyu'l Yevm gazetesi internet sayfasında yayımladığı makalesinde 'Türkiye, Suriye'ye silah ve savaşçı geçişine izin vermeseydi Arap ülkelerin Suriye rejimi devirme hayali büyümeden suya düşerdi. Türkiye, Suriye'de gerçekleşecek bir barışın veya süren savaşın kilit ismidir' ifadelerini kullandı.

İşte Atvan'ın makalesinin öne çıkanları:

"Rusya Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı Yevgeni Lukiyanov'un 'Körfez ülkeleri şu an Beşar Esad'ın iktidarda kalması için dua etmelidir; çünkü IŞİD'i yenebilecek tek kişi odur' sözleri aslında bir nevi uyarıydı. Zira Esad rejiminin devrilmesinden sonra IŞİD'in bir sonraki hedefi Suudi Arabistan ve diğer Basra Körfezi ülkeleri olacaktır. Bu nedenle IŞİD karşısındaki son sağlam duvar ve emniyet valfi, Esad ve ordusudur.

Sayın Yevgeni Lukiyanov'un açıklamalarına göre IŞİD üyesi 5000 Suudi savaşçı, savaş sonrası kendi ülkelerine (Arabistan) dönecek. Bunların bildikleri tek şey insan öldürmek. Bu, Arabistan için büyük bir tehlikedir. Lukiyanov'un söylemek istediği; Amerika'nın gelişmiş silahlarına ve hava saldırılarına rağmen daha önce kaybettiği şehirlerden olan Kobani'ye yeniden saldıran ve yüzlerce insanı katleden IŞİD, istediği her yere kolaylık ulaşabileceğini ispatlamış oldu.

Ancak Suudi Arabistan ve Katar başta olmak üzere birçok Arap ülkesi yöneticisi, Esad'ın devrilmesi düşüncesini tek hedefleri olarak belirlemiş. IŞİD'den korkan bu ülkeler için öncelik mutlak manada Esad rejimidir. Bu nedenle Suriyeli muhaliflere finansal destek sağlıyor ve silah sevkiyatı yapıyor. Şahsi nefretlerini yatıştıracak, kendilerini ve kabilelerini memnun edecek tek şey Esad'ın devrilmesi.

Her ateşin ardında bir kıvılcım vardır. Suriye ateşinin ardındaki kıvılcım, Esad rejiminin devrilmesinden sonra teröristlerin hamiliğine soyunanların eteğine düşecektir. Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl boyunca elde ettiği tüm imkânlara, Cumhurbaşkanlığı seçiminden elde ettiği büyük başarıya ve ülkenin tüm beklentilerine rağmen Osmanlı saltanatına uçacak kanatları kaybetti. Calip olanı ise üç muhalefet partisinin mecliste azımsanmayacak kadar koltuk sahibi olması. Hemen hemen her konuda anlaşmazlığa sahip her üç partinin de görüş birliği sergilediği tek konu Erdoğan'ın siyasetten uzak durması ve Suriye politikası."

'Eğer tahminler doğru çıkarsa yeni kurulacak koalisyon devletinin başına geçecek en bariz aday, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül' diyen Atvan yazısına şöyle devam ediyor:

"Suriye'deki savaş dosyasında barışın kilit ismi, Türkiye'dir. Türkiye, Suriye'ye silah ve savaşçı geçişlerine göz yummasaydı, ne Arap yöneticilerin Suriye rejiminin temellerini sarsmak gibi bir girişimi olmur ne de IŞİD bu kadar güçlenebilirdi. Türkiye'nin Suriye politikasında yapacağı değişiklikler, Suriye Ordusu'nun daha güçlü bir hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Esad iktidarına çok kısa sürede son verebileceklerini düşünenleri şimdi sıkıntılı günler bekliyor. Esad'ın devrilmesi halinde iktidara gelecek ismi için gerekli zemini bile hazırlamayanların aslında tek sorunu 'şahsi intikam' duygusu."

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler