22 Ocak 2022 Cumartesi Saat:
07:05
03-03-2014
  

Suriye`de Cami Bombalanarak Yıkıldı

Telmaruf köyünün cami ve 2 minaresi, YPG ve IşİD askerleri tarafından bombalanarak yıkıldı...

Facebook da Paylaş 

Suriye'nin Kamışlı kentine bağlı Telmaruf (şahi Hazne) köyünün cami ve 2 minaresi, PYD'nin silahlı kanadı YPG ve Irak şam İslam Devleti (IşİD) askerleri tarafından bombalanarak yıkıldı.

şeyh Ahmet el-Haznevi Hazretleri'nin kabrinin bulunduğu Telmaruf'ta, köyün ileri gelenleri, bölgenin mukaddes olduğunu söyleyip, köye gelen YPG'lileri ikna etmeye çalıştı. Daha sonra köye gelen IşİD askerleri, saldırılarda bulundu. Askerler, şâhi Hazne Camisi'ne saldırı düzenledi. Yapılan saldırıda, cami ve iki minaresi yerle bir oldu.

Patlama sonucu camide bulunan Kur'an-ı Kerimler etrafa saçıldı. Askerler, daha sonra caminin yakınında bulunan şeyh Haznevi Hazretleri'nin türbesine giderek, burayı da bombalayarak yerle bir etti. Bu olaydan hemen sonra aynı köyde bulunan kadınlara ait bir camide bombalandı. şeyh Ahmet el-Haznevinin torunlarına ait dört evi yağmalandı ve daha sonra bombalandı. IşİD askerleri aralarında çocuk ve kadınların da oludğu yaklaşık 30 kişiyi zorla kaçırdı. Yapılan saldırıda kaç kişinin hayatını kaybettiği kaç kişinin yaralandığı ise tespit edilemedi. Köyde hayatta kalan ve kaçırılmayanlar ise korktukları için köylerini terk ederek başka yerlere gittiler. şu anda köyde hiçbir insan kalmadı.

 

iha

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler