18 Ocak 2022 Salı Saat:
15:50
09-06-2016
  

Suud Müftüsünden Askerlere Oruç Muafiyeti.

Suudi Arabistan Başmüftüsü, Suudi rejimin cinayetlerine ortak olarak, Yemen savaşına katılan askerlerin oruç tutmamalarına cevaz fetvası verdi.

Facebook da Paylaş


Abdülaziz bin Abdullah el Şeyh, geçen yıl da aynı şekilde Yemen savaşına katılan Suudi askerleri, oruç tutmaktan muaf etmişti. Suudi müftü, önceki gün yayımladığı fetva ile Yemen savaşına iştirak eden Suudi askerleri, farz olan Ramazan ayı orucunu tutmaktan istisna etti.


Fetva'da şu cümlelere yer verilmiş: Siz askerler, şuan iki hayırlı iş yani savaş ve oruç tutmak ile karşı karşıyasınız. Öyleyse sizden her kim, aynı anda hem savaşıp hem de oruç tutacak güce sahipse, her iki hayır işi de yerine getirsin ama savaş esnasında oruç tutmaya kadir olamayanlar, daha sonra kazasını tutmak şartıyla orucunu yiyebilir.


2015 Mayıs ayından buyana, Yemen'e vahşi saldırılarını kesmeyen Suudi rejimin, firari cumhurbaşkanını Yemen'e geri getirmek için düzenlediği hava saldırıları sonucu, şimdiye kadar binlerce çocuk, kadın, yaşlı ve hasta sivil insan hayatını kaybetti.


Genelde Vahhabilik mezhebi ve ideolojisinin hâkim olduğu Arabistan'da, bu sapkın fırka, tekfirci teröristlere destek vermekte ve kendi inançlarına ters düşen her türlü mezhep, düşünce ve inançları da şiddetle tekfir ederek muhalefet etmektedir. Şimdiye kadar Suudi Arabistanlı müftüler, İslam dinine ters düşen birçok fetvalar verdiler.


İşte onlardan bazıları:
Baba ve kızının aynı anda üçüncü bir şahıs olmadan aynı evde olmasının yasaklanması.
Erkek, eşinin ismini kâğıt üzerine boşamak kastıyla yazarsa, eşini boşayabilir.
Şiilerle irtibat kurmanın yasaklanması.

 

on4 Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler