19 Eylül 2021 Pazar Saat:
20:56
16-02-2018
  

Tarihi Cami Üzerindeki Savaş Devam Ediyor

1992 senesinde Hindu fanatiklerin yakıp yıktığı XVI. yüzyıla ait Babür Camii üzerindeki kirli siyaset olağanca hızıyla devam ediyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

6 Aralık 1992'de ayaklanan Hindular tarafından yıkılan 16. yüzyıla ait Babür Mescidi'nin arazisi Hindularca işgal edilmiş ve tarihi cami yıkılarak yerine Hindu tanrısı Ram tapınağı yapılmak istenmişti. Kolluk kuvvetinin varlığı hiçbir fayda göstermezken provokasyonun ardından çıkan çatışmalarda çoğunluğu Müslüman 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

 

Bunun üzerine Pakistan'da bu olayı protesto için birçok tarihi tapınak yıkılmış ve bazıları da dini medreseye çevrilmişti.

 

Yıkılan Babür Camii'nin ne olması yönünde başlatılan internet üzerindeki ankete ise 180 milyonu aşkın insan katılmış ve hala devam etmekte olan bu anket sonuçlarının başa baş olduğu görülmektedir.

 

 

Ankete Katılmak İsteyen Okuyucular Aşağıdaki Linkten Katılabilirler: 

 

* (Ram Mandir) Seçeneği Tapınak

* (Babri Masjid) Seçeneği Babür Camii 

 

https://voteindian.net/ayodhya-poll/  

 

Güney Hindistan'da otuz milyonu aşkın Müslüman'ın yaşadığı Utar Pradeş bölgesindeki Ayota'da bulunan Babür Camii, Hindistan'ın ilk Moğol imparatoru Babür Şah'ın isteğiyle 1527'de inşa edilmişti. Zaten caminin girişinde iki taş tablet üzerinde Farsça, Mir Baki tarafından Babür Şahı'nın emriyle yapıldığına ilişkin bir yazıt da bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin en büyük camii olan bu yapı; büyüklüğüne ve ününe rağmen, cami olarak, Müslümanlar tarafından önemli günlerde kullanılmaktaydı.

 

İngilizlerin hakimiyeti sırasında bir papazının notundan yola çıkılarak, Babür Camii'nin dışındaki küçük bir platformun da Hindu inancına göre, Tanrı Ram'ın doğduğu yer olduğuna ilişkin bir yorum yapılmış ve buna sonraki yıllarda başka yorumların da eklenmesi ile burada bir tapınak olduğu ve caminin yıkılan tapınağın üstüne inşa edildiği iddiasını doğurmuştu. 1885'te bir Hindu rahibinin caminin dışındaki platformda bir tapınak inşa etmek istemesinin engellendiğine ilişkin başka bir rivayet anlaşmazlığa yol açarak, 1890'da Hinduların camiye saldırmasına zemin hazırlamıştı. Bu saldırıda cami büyük hasara uğramıştır.

 

Hindistan sinsi İngilizlerin egemenliği altındayken Babür Camii, her iki tarafın ibadetine açılmıştı ancak daha sonra taraflar arasında yaşanan çatışmalar caminin Hinduların ibadetine kapatılmasıyla sonuçlanmıştı (1905–1913). 1934'te camiye Hindular tarafından yeni bir saldırıda bulunulmuş ve bu saldırıda cami yine büyük zarar görmüş ve bir duvarı yıkılmıştı. İngiliz işgalinden 1940'lı yıllara kadar Babür Camii, Hindularca "Doğum Yeri" olarak anılmaktadır. Bu adlandırma, anlaşmazlıkların kökenine ve iddiaların gelişim sürecine ilişkin ipuçları barındırmaktadır.

 

Araştırmacı Karen D. Vitelli, dönemin belgelerinin, Ram'ın doğum yerinin Ayota'da bulunduğunu gösteren bir tapınaktan bahsetmediğine dikkat çekerek, konuyla ilgili şunları söylüyordu: "Babür Camii'ne yer açmak için yok edilmesi şöyle dursun, kasaba Hindu tanrısı Şiva'ya tapınma kültüne sahip olsa da, Ram'a tapınan çok sayıda insanın, 18. yüzyıla kadar Ayota'ya yerleşmeye başlaması bile söz konusu değil" Hal böyle olunca, siyasetleri gereği toplumları birbirlerine düşürmek isteyen İngiliz Sömürgeciliğinin çirkin emelleri yine kendini bir fitne ile göstermiş oluyor.

 

Ehlader HABER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler