03 Ağustos 2021 Salı Saat:
13:59
20-09-2019
  

Tek Başına Bir Kadın Yolculuk Yapabilir mi?‎

Ehl-i Sünnet ve Ehl-i Beyt ‎Mektebine göre kadının bir başına yolculuk yapması..

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Bir kadının tek başına yolculuk yapması Ehl-i Sünnet’e göre haramdır. Ancak Ehl-i Beyt ‎mektebine göre hiçbir sakıncası yoktur. Hatta hedef ilahi bir ziyaret olursa sevabı bile ‎vardır. Konuyla ilgili birçok rivayet bulunmaktadır. Bunlardan birinde Ümmü Said ‎el’Ahmesiyye adındaki bir kadın şöyle nakletmiştir:‎

 

İmam Cafer Sadık’ın (as) huzuruna varmıştım. Onun yanına genç bir kız geldi. Kız ‎‎“Sizin yanınıza bir binekle geldim” dedi. İmam “Bineğin nedir? Nereye gitmek ‎istiyorsun?” diye sordu. Kız “Şehitlerin kabirlerini ziyaret etmek istiyorum” dedi.

 

‎İmam buyurdu ki: “Siz Irak halkı şaşırtıyorsunuz! Çünkü siz çok uzak yollardan ‎şehitleri ziyaret etmek için (Medine’ye) geliyorsunuz, ancak Şehitlerin Efendisinin ‎ziyaretini bırakıyorsunuz.” Ben “Şehitlerin Efendisi kimdir?” diye sordum. İmam “Hz. ‎Hüseyin” diye buyurdu. Ben “Ben bir kadınım” dedim.

 

İmam buyurdu ki: “Sizin gibi ‎kişilerin Hz. Hüseyin’in ziyaretine gitmelerinin hiçbir sakıncası yoktur.” Ben “Bizim ‎ziyaretimizin bir karşılığı var mıdır?” diye sordum.

 

İmam buyurdu ki: “Kesinlikle ‎vardır. Kabul edilmiş bir hac, bir umre, Kâbe’de iki ay arka arkaya itikâfa girmek ve ‎hatta bunlardan daha fazla sevabı vardır.”‎

 

 

------------------------------

‎(Vesailu’ş-Şia: 14/436)‎

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler