18 Ocak 2022 Salı Saat:
16:28
15-12-2015
  

Teröre Karşı İslam İttifakı Kuruldu!

Arabistan, 34 İslam ülkesinden oluşan yeni bir askeri ittifakın kurulduğunu açıkladı...

Facebook da Paylaş

 

Suudi devlet ajansı SPA'da yayımlanan ortak açıklamada, Suudi Arabistan liderliğinde kurulan koalisyonun terörizmle mücadele edeceği(!) ve bu amaçla ortak operasyonlar düzenleyeceği belirtildi. Operasyonlar, Riyad'da kurulacak merkezden yönetilecek.

Açıklamada, koalisyonun şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu ve terörle mücadelede gerekli program ve mekanizmaların geliştirilmesi, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazası için terörle mücadele konusunda ilgili ülkelerle koordinasyon için uygun düzenlemelerin yapılması'na vurgu yapıldı.

Bir basın toplantısı düzenleyerek kurulan ittifakla ilgili açıklamalarda bulunan Suudi Savunma Bakanı Prens Muhammed bin. Selman:

"İslam ülkeleri arasında terörle mücadele için kurulan birliği duyuran açıklamayı duydunuz. Bu birlik, önce İslam dünyasını, şimdi de uluslararası toplumu tümüyle etkileyen bu hastalıkla (aşırıcılık) mücadelede teyakkuzundan gelmektedir. İslam dünyasının bir çok yerinde terörle mücadele çabalarını desteklemek ve koordine etmek için Riyad'da bir operasyon merkezi olacak. Böylece, İslami dünya bu hastalıkla mücadelede bir ortak olabilecek" ifadelerini kullandı.

Koalisyona katılacak ülkeler şöyle sıralandı:

"Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Siralyon, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler