06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
22:43
07-03-2022
  

Türkiye Mutlaka Tarafsız Kalmalı!

Rusya Savunma Bakanlığına göre, Rusya ordusu, Ukrayna’da Rusya’ya karşı konuşlanmış 1300 NATO tesisini imha etti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Moskova Üniversitesi'nden Amerikalı Stratejist Andrew KORYBKO:

 

“Türkiye çatışmaya doğrudan katılmamak için elinden geleni yapmalı. Çünkü bu çok daha kötü küresel bir krize yol açabilir”

 

1.Rusya-Ukrayna Krizi ve Türkiye üzerindeki etkileri hakkında genel görüşünüz nedir?

 

Cumhurbaşkanı Putin, Donbass Cumhuriyetlerinin yerli Rus halkını savunmak için ülkesinin Ukrayna’daki özel operasyonuna başladığını duyurmuştu. Ancak Ukrayna harekâtı yasadışı bir işgal olarak görüyor. Rus lider, ABD liderliğindeki NATO’nun Ukrayna’daki gizli askeri altyapısına dikkat çekti. Putin buradaki gizli NATO örgütlenmesi ve yığınağın yakın gelecekte Rusya’ya karşı bir saldırıda kullanılacağını belirtmişti. ABD Rusya’nın tüm sınırlarında onun nükleer silahlarını durduracak şekilde konuşlandıracaktı.

 

Rusya’nın müdahale için insani nedenleri olmasına rağmen, bir dizi başka güvenlik ve savunma konusu da sayılabilir. Ukrayna’daki özel operasyonu Rusya’nın ulusal güvenlik kırmızıçizgilerinin devamıdır. Aynı zamanda ABD ile stratejik istikrarı yeniden tesis etmek için Avrupa güvenlik mimarisinin revizyonu amaçlanmaktadır. Krizin Türkiye üzerindeki etkilerine gelince, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kiev’i destekler gibi konuşuyor ve Moskova’yı kınıyor, ancak çatışan taraflar arasında arabuluculuk yapmayı umduğundan beri ülkesinin Rusya ile olan köprülerini yakmamaya da çalışıyor. Boğazlar üzerinden erişimi kısıtlama kararı Rusya’yı ilgilendiren bir karar. Ankara, Moskova ile özenle inşa ettiği stratejik ilişkilerini bozma riskine girmemesi için bu krizdeki çıkarlarını çok dikkatli bir şekilde dengelemek zorunda kalacak.

 

2. Ukraynalı yetkililerin Bayraktar TB2 SİHA görüntülerini öne çıkarmaları özel müzik videolarını internete koymaları Türkiye’yi Ukrayna tarafında konumlandırma gayreti olarak okunabilir mi?

 

Görünüşe göre yapmaya çalıştıkları şey, Türkiye’nin kendilerine daha yakın ve savaşa dolaylı bir katılımcı olduğunu göstermek. Böylece Kiev, Moskova’nın Ankara ile ilişkilerini bozmayı hedefliyor. Rusya çatışmadan önce Türkiye’nin insansız hava aracı ihracatının durumu istikrarsızlaştırabileceğinden duyduğu endişeyi dile getirmişti. Basında çıkan haberlere göre, Rus Silahlı Kuvvetleri Ukrayna’nın Bayraktar insansız hava üslerinden bazılarını çoktan imha etti, ancak bu durum savaş nedeniyle tam olarak doğrulanamadı. Türkiye NATO üyesi, bu durumda çatışmaya doğrudan katılmamak için elinden geleni yapmalı. Çünkü bu çok daha kötü küresel krize yol açabilir.

 

3. Birilerinin aklında Kırım ve Suriye üzerinden yürütülecek bir Türk-Rus savaş planı var mı?

 

Kesin olarak bilemiyoruz, ancak her ordu her türlü senaryoyu planlar, hatta kendilerinin başlatmak istemedikleri, ancak kontrollerinin dışındaki koşullar nedeniyle bazı senaryoları hayata geçirmek zorunda kalabilirler bile… Rusya ve Türkiye’nin birtakım planları vardır ancak bu iki devletin birbiriyle çatışmaya gireceği anlamına gelmez. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tutumuna gelince, ülkesinin çıkarlarını sağlamadaki etkisini değerlendirmek için henüz çok erken.

 

4. Putin’in asıl hedefi sizce nedir?

 

Başkan Putin’in en acil savaş hedefi, Kiev’in Donbass’taki soykırım saldırılarına son vermekti. Ukrayna hükümetini etkisiz hale getirmek ve silahsızlandırmak ve sivillere karşı suç işlemekle suçlananları adalete teslim etmek olduğu açıklandı. Ve Ukrayna’nın NATO’ya katılmasının Rusya için kırmızı çizgi olduğunun herkesçe anlaşılması… NATO’nun ülkedeki gizli teşkilatının askeri altyapısının etkisiz hale gelmesini sağlamak… Üçüncü amaç çok daha iddialı ve uzun vadeli ve bu da Avrupa güvenlik mimarisini gözden geçirmek.

 

Moskova, geçtiğimiz Aralık ayında güvenlik garantisi taleplerini paylaşarak sınırlarını kuşatan füzelerin çekilmesi konusunu defalarca gündeme getirdi. Ne yazık ki, ABD ve müttefikleri bu talepleri ciddiye almadılar, askeri harekâtın asıl nedeni bu vurdumduymazlıktır.

 

5. Sizce Putin Ukrayna harekâtı konusunda aceleci ve yanlış mı davrandı? Ordu beceriksizce mi ilerliyor? Moldova’yı da içeren çok kapsamlı bir savaş planı mı var?

 

Daha önce de açıkladığımız gibi, Rusya’nın, ulusal güvenlik kırmızıçizgilerini savunmak için harekâta giriştiği gerçeği ortadadır. Özel harekât, sivil kayıpları ve her türlü hasarı en aza indirmeye özellikle dikkat ediyor, bu nedenle de ordunun ağır aksak ilerlediği ani hareketler ve ağır bombardımandan kaçındığı görülüyor. Putin ve yetkilileri birçok kez herhangi bir işgal planlamadıklarını söylediler. Hedefle bir kez daha NATO tarafından taciz edilmemek.

 

Bazı raporların aksine, Rus Silahlı Kuvvetlerinin sorumsuzca veya acemice davrandığı doğru görünmüyor. Rusya, gerçekten isterse bir anda Ukrayna’yı tamamen yok edebilecek kapasitede askeri bir süper güçtür. Bunun yerine Moskova, Washington’un Yugoslavya, Irak ve Libya’da yaptığı gibi davranmamaktadır. Başkan Putin, güçlü ülkelerin başkalarını tamamen yok etmeden stratejik hedeflerine ulaşmalarının mümkün olduğunu dünyaya göstermek için ülkesinin Ukrayna’daki özel harekâtını yürütüyor.

 

Çatışmanın potansiyel genişlemesine gelince, Moldova’nın ayrılıkçı Transdnistria bölgesindeki Rus kuvvetleri henüz savaşa dâhil olmadı. Moskova, Kişinev’in bu bölgeyi askeri olarak geri almaya çalışmasından endişe ettiğinden dikkatli davranıyor olabilir, bu durumda NATO üyesi Romanya’da hareketlenebilir. Bununla birlikte, durum çok dinamik ve akıcı olduğu için her şey mümkün. Mesela Belarus’un asker gönderdiğine dair söylentiler de vardı, ancak Minsk bunu önce reddetti, daha sonra Ukrayna provokasyonlarına cevap vereceğini söyledi.

 

Bütün bunlar göz önüne alındığında, Rusya’nın Ukrayna’daki özel operasyonunu bir hata olarak tanımlamak için henüz erken. Rusya Savunma Bakanlığına göre, Rusya ordusu, Ukrayna’da Rusya’ya karşı konuşlanmış 1300 NATO tesisini imha etti. Sadece bu nedenle, harekât başarılı olarak tanımlanabilir, ancak Rusya’nın ulusal güvenlik kırmızıçizgilerinin tümüyle sürdürülebilirliğini sağladığından emin olması gerekliliği vardır.

 

 

 

Kaynak: 

https://banuavar.com.tr/turkiye-mutlaka-tarafsiz-kalmali/

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler