03 Ağustos 2021 Salı Saat:
13:57
02-02-2013
  

Türkiye`nin Müdahale Kapısı Olmayacak

El-Maliki, Arap ve yabancı tarafların Irak`taki gösterilerin arkasında olduğunu bildirerek gösterilerde mezhepçi sloganlar atanların hiçbir şey elde edemeyeceklerini, bu sloganların İran, Suriye, Irak ve Bahreyn`i hedef alan bölgesel bir çatışma sürecindedir.

Facebook da Paylaş

 

 

 Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Suriye'nin içişlerine yönelik müdahalenin silah, para ve planlarıyla açığa çıktığını, Suriye'nin siyasi rejimiyle anlaşmaya varılsa da varılmasa da Türkiye'nin müdahale kapısı veya mikroskopla bile görünemeyen bir Arap ülkesinin nüfuz alanı olamayacağını belirtti.

El-Maliki el-Meyadin televizyonuna verdiği mülakatta, belli amaçlar gerçekleştirmek için Suriye'ye yapılan müdahale tarzının çrdün, Irak, Mısır ve başka ülkelere yayılacağını söyleyerek bunun da ülkelerin içişlerine müdahaleyi reddeden ılımlı bir eksenin ortaya çıkışına işaret ettiğini dile getirdi.

El-Maliki, “yeni eksen Arap bölgesinde yaşananlara tepki olarak doğmuş ve Türkiye'nin başını çektiği ve savaş ilanıyla başlayan eksenle mücadele etmektedir” diyerek tüm dünyanın bugün Türkiye-Katar ekseninden şikâyetçi olduğunun altını çizdi.

Irak hükümetinin Katar'ı uyardığını, Türkiye'den ülkelerin içişlerine müdahale etmemesini istediğini söyleyen Irak Başbakanı, Suriye'ye yönelik dış müdahalenin örtülemeyeceğini ve gizlenemeyeceğini, silah, para, medya, planlama ve Suriye halkının adına konuşarak doğrudan müdahale edildiğine dikkat çekti.

El-Maliki, bölgenin yeni bir harita çizme gölgesinde Türkiye'nin ortak olduğu ve İsrail'in yararlandığı bir projenin lehine Irak, Suriye ve Mısır'da yaşananlara neden olan bir volkanın ağzında durduğunu belirterek büyük ülkelerin bu görüntüyü seyrettiğini, Suriye'nin parçalanması, Irak ve Mısır'ın dağılmasından faydalanan tek tarafın İsrail olduğunu ifade etti.

Irak Başbakanı, Türkiye'nin hacminden büyük bir rol arayışında olduğunu, bölgeye yayılmak ve hegemonya kurmak, Osmanlıya dönmek istediğini belirterek buna izin verilmeyeceğini, İran, Suriye, Iran, çrdün ve hatta Suudi Arabistan tarafından reddedildiğini söyledi.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a başka halkların yanında durmadan önce kendi halkının yanında durma çağrısı yapan el-Maliki, Türk halkının özgürlük ve demokrasiyi hak ettiğinin, dünyada halkı baskı, tutuklama ve tehdide maruz kalan Türkiye gibi bir ülke bulunmadığının altını çizdi.

Başbakan el-Maliki, Suriye'deki çatışmanın bölge ülkeleriyle dünya ülkeleri arasında vekâleten savaşa dönüştüğüne dikkat çekerek silahlı muhalefetin siyasi rejimi devirmekten aciz olduğunu, dış müdahalenin devam etmesi ve barışçıl çözüm arayışına girilmemesinin şiddet ve gerginliğin sürmesine yol açacağını ve rejimin yerinde kalacağını dile getirdi.

Irak'ın iç durumuna değinen el-Maliki, Arap ve yabancı tarafların Irak'taki gösterilerin arkasında olduğunu bildirerek gösterilerde mezhepçi sloganlar atanların hiçbir şey elde edemeyeceklerini, bu sloganların İran, Suriye, Irak ve Bahreyn'i hedef alan bölgesel bir çatışma sürecinde mezhepçilik değneğine dayanan ülkelerin mantığını oluşturduğunun altını çizdi.

 

sana

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler