27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
00:00
28-09-2019
  

Üstat Rahman Karanlık'la Röportaj

'Erbain Yaklaşırken' Röportaj / Ehl-i Beyt Camii / Bayraklı / İzmir

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

‘Erbain Yaklaşırken’ röportaj serimizin ilk durağı 1974 senesinde ibadete açılan İzmir Bayraklı Ehl-i Beyt Camii’nin imamı ve Ehlader Yönetim Kurulu üyesi değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Rahman Karanlık Hoca.

 

Değerli Hocam, öncelikle faydalı olacağını umut ettiğimiz bu söyleşi için bizlere zaman ayırdığınız için size çok teşekkür ederiz.

 

Size ilk önce şu soruyu yöneltmek isteriz; Erbain'in felsefesi nedir?

 

Kur'an-ı Kerim'de müminlere şöyle öğütlenmiştir; ‘İlahi günleri zikredin ki unutulmasın.’ Aşura, İslam tarihinde hatta insanlık tarihinde Allah'ın en yüce günüdür. Aşura'nın devamında ve yâd edilmesinde Erbain’in fonksiyonu ve yeri çok önemlidir.

 

Erbain ziyaretinde, İmam Hüseyin âşıkları Kerbela’ya doğru giderek ahit ve sözlerini yenilemektedirler. Bu ahdi de en güzel şekilde yani yürüyerek belirtmektedirler.

 

Velayet sahibi imam ve şehitlerle biatlaşıldığından dolayı, İmam Hasan Askeri (a.s), Erbain ziyaretini yapmayı mümin kimselerin alametlerinden birisi olarak saymıştır.

 

Erbain, Aşura'nın meyve verdiği ve neticeye ulaştığı gün olması hasebiyle, sayıları az ama Allah'a olan tevekkülleri yüce olan Allah âşıklarının ve mazlumların zafer günü olduğundan ayrıca Allah'a olan itimadın sonuç verdiğini görerek, onları anarak umutlanma günü olduğundan ihya edilmelidir.

 

Erbain, Allah için bir işin, hareketin yerinde ve zamanında ama bilinçli bir şekilde yapıldığında, mutlaka neticeye ulaşılacağının bir kanıtıdır.

 

Peki, Erbain olmasaydı ne olurdu?

 

Erbain derken yani Hz. İmam Seccad (a.s) Hz. Zeyneb’in (s.a) eşsiz çabası, beliğ hutbeleri ve akan kanlara yapmış oldukları elçilikleri, kıyamın felsefelerini açıklamış olmasaydılar, özellikle 40 günlük mücadeleleri olmasaydı, Aşura anlaşılmazdı ve kıyam anlamsız olurdu. Şairin deyimiyle; ‘Zeyneb olmasaydı Kerbela, Kerbela’da kalırdı.’ Bugün de Erbain, Aşura'nın ilke ve hedeflerinin anlaşılması ve canlı kalması için çok büyük önem arz etmektedir. Bu büyük İslam ve aşk kongresi zalime karşı direnişi ve dik duruşu hedeflemektedir.

 

Direniş ve dik duruştan konu açıldığına göre Erbain'in siyasi bir boyutu var mıdır öyleyse?

 

Dünya'nın en büyük yürüyüşü Necef şehrinden Kerbela'ya doğru 80 km. boyunca yapılmaktadır. Milyonlarca velayete bağlı olan müminlerin katılımıyla vahdet içerisinde, büyük bir azamet ve heyecanla gerçekleşmektedir.

 

Dünyada İslam’a karşı yapılan bunca düşmanlığa, karalamalara, yanlış tanıtımlara ve İslamofobiye karşı İslam’ı ve Müslümanları en güzel ve en doğru biçimde tanıtma ve zalimlere karşı güç birliği ve vahdet gösterisidir.

 

Erbain hareketinin sadece İslami toplum tarafından değil hatta Hristiyanlar tarafından da benimsendiğine şahit olmaktayız. İmam Hüseyin aşkı her renkten, her dilden, her ülkeden insanı bir araya getirmektedir ve bu durum bizlere İmam Mehdi'nin zuhuru gerçekleşeceği vakit tüm insanlığın onun etrafında toplanacağı ve ona biat edeceği günün hatırlatıcısı gibidir. Yani özünde büyük bir siyasal mesajı da barındırmaktadır.

 

80 km. ve milyonlarca yürüyen insan dediniz; Peki, meşakkatli bir yolculuk değil midir bu?

 

Meşakkatlidir fakat hedef büyük ve mukaddes olunca her zorluk kolaylaşıyor. O yorucu ve büyük yürüyüş esnasında, fedakâr velayetçilerin misafirperverliği, hummalı çalışmaları ve hizmetleri yolculuğu kolaylaştırırken, Kerbela’ya yaklaştıkça Hüseynî aşk sayesinde hiçbir yorgunluk hissedilmemektedir. Âşıklar diyarı Kerbala'ya yaklaştıkça, asıl vatanımız olan İmam Hüseyin'in haremine kavuşma aşkı bütün zorlukları kolaylaştırmaktadır.

 

Rahman Hocam, son bir sorumuz daha var: Erbain’e gidecekler için tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Evrensel adalet sistemini dünyaya hâkim kılacak olan Hz. Mehdi (a.f) zuhur edip kendisini tanıtırken Hz. Hüseyin'in oğlu olduğunu söyleyecektir. Bunun için herkes İmam Hüseyin'i (a.s) tanıması gerekiyor. Erbain yürüyüşü İmam Hüseyin’i tanıtmak için en güzel fırsattır. İmkânı olan herkes Erbain ziyaretine katılmalıdır.

 

İmam Cafer-i Sadık (a.s) özellikle Erbain günü için özel bir ziyaretnâme okumuştur. Bu, Erbain'in ne kadar önemli olduğu anlamına gelmektedir. Bu ziyaret bir kişiyle başlayıp milyonlara ulaşmıştır. Bu fırsatı iyi değerlendirme gayreti içerisinde olmalıyız.

 

Ve Kerbela’ya doğru yürürken İmam Hüseyin'in (a.s) ilkelerine doğru yürüdüğümüz bilinciyle ve onun uğruna canını feda ettiği değerlere sahip çıkmak üzere ziyareti ve biati gerçekleştirmeyi hedefleyerek her adımımızı atmalıyız.

 

Vermiş olduğunuz bu kıymetli öğütler için sizlere çok teşekkür ediyoruz.

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

  

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler