17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
01:05

Velayet Ayı

05-04-2017 12:40


 

 

 

 

 

 

 

Her şey Allah'a ait olduğu gibi bütün günler ve aylar Allah'a aittir. Ama bu ayların içinde bazı aylar sahip olduğu rahmetler ve münasebetlerle diğerlerine nazaran daha faziletli ve şereflidirler.

 

Recep, Şaban ve Ramazan ayları gibi. Recep Ayı İslam öncesinde (Cahiliyet Devrinde) kıymeti bilinen, hürmeti gözetilerek savaşlara ara verilen "Haram" aylardan birisidir.

 

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a.) bu ayın faziletini şu şekilde anlatıyor:

 

"Hiçbir ay Recep Ayı'nın azametine yetişemez. Herkim bu ayda bir gün oruç tutarsa cenneti kazanır ve tuttuğu oruç Allah'ın gazabını söndürür. Allah (c.c.) cehennemin kapılarını onun için kapatır. İnsanlar dünya kadar altın infak etseler de, bu ayda tuttukları orucun sevabını kazanamazlar."

(Fezailu el-Eşhuri's-Selaseh, s.24)

 

Bu faziletli ayların en önemli amellerinden biri oruçlu olmaktır. Çünkü nefis tezkiyesinde, cisim ve ruhun tekamülünde ve takvalı olmakta oruç en tesirli ve önemli amellerden birisidir. Bakara Suresi'nin 183. ayet-i kerimesi buna değinmektedir.

 

İmam Musa Kazım (a.s) buyurmuştur:

 

“Recep, cennette sütten beyaz ve baldan daha tatlı bir nehrin adıdır. Ondan sadece o ayda oruç tutanlar kana kana içeceklerdir.

Hacetlerin ve duaların kabul olmasına vesile olan, en önemli zaman dilimi bu aydır. Hatta Cahiliye Dönemi'nde bile insanlar dua ve hacetlerinin kabul olması için bu mübarek ayı beklerdi.

Kıyamet günü geldiğinde "Recepliler ,Recep ayının hakkını eda edenler neredeler?'' sesi duyulacak. Bu ayın hakkını eda edenler nurlu bir çehreye sahip olarak nurları mahşeri aydınlatacaktır. Ve başlarında yakuttan yapılmış taçlarıyla ve her biri sağ ve sol yanlarında bin melekle ayağa kalkacaklar. Herkes onları ulaştıkları bu Kudsi makamları için tebrik edecekler..."

(İkbal-u el amal s.635)

 

Recep Ayı'nda gerçekleşen veladet ve nurlu münasebetler bu ayın kıymetini artırmış ve rahmetine rahmet katmıştır. İmam Ali (a.s.), İmam Muhammed Bakır (a.s.), İmam Muhammed Taki'nin (a.s.) kutlu veladetleri, Berat  Gecesi ve Bi'set Bayramı gibi önemli olaylardır.

 

Recep Ayı bu önemli olaylardan dolayı Allah'ın ayı olarak tanımlanmıştır. Bu ayın manevi atmosferinden yararlanarak, tövbe ve dualarla Allah'a yaklaşılmalıdır.

 

Şu mübarek üç aylar; Tevhid, Nübüvvet ve Velayet aylarıdır.

 

Recep Ayı İmam Ali'ye (a.s.) ait bir aydır. İmam Ali (a.s.):

 

"Ramazan Allah'ın ayı, Şaban Resulullah'ın  ayı, Recep benim ayımdır."

(Furu el-Kafi şerhi.c 4 s.14. Misbah'ul Muteheccid s.797 )

 

Recep Ayı Şah-ı Velayet İmam Ali'nin ( a.s.) ayı olması hasebiyle "Velayet ve İmamet ayıdır."  Velayet ayında Kabe Mevludü İmam Ali'nin ( a.s.) velayetine sarılarak "Nübüvvet  Ayı'na" giriş yapmalıyız.

 

Şaban Ayı Peygamberimize ait ay olması hasebiyle Nübüvvet ayıdır. Nübüvvet ile Tevhide yöneliş mümkün olmaktadır. Ramazan Ayı Allah'ın azametli ayı olması hasebiyle "Tevhid  Ayı'dır."

 

Velayetsiz Nübüvvet, Nübüvvetsiz de  Tevhid anlaşılamaz. Kullar ancak Recep ve Şaban yani İmamet ve Nübüvvet ile Ramazan'a yani Tevhid'e giriş yapabilir ve "Tevhidi" ruha sahip olabilirler.

 

Bu üç ay, üç tane çok faziletli geceleri içinde barındırmaktadır. Recep Ayı ''Regaib Gecesi'ni", Şaban Ayı "Berat Gecesi'ni" ve Ramazan Ayı ise "Kadir Gecesi'ni". Bu özel zaman dilimlerini, fırsat bilerek iyi değerlendirmeliyiz.

 

Recep ve Şaban, Ramazan Ayı'na hazırlık açısından büyük önem taşımaktadır. Bu iki ayda kendimize çeki düzen vererek ve nefsimizi ıslah ederek Ramazan Ayı'na hazırlanmalıyız. Nitekim Hz. Resulullah (s.a.a.) Recep Ayı girdiğinde şöyle dua edermiş:

 

"Allah'ım! Recep ve Şabanı bizim için bereketli kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır..."

(el-İkbal c.3 s.173. Bihar-ul Envar c.98.s 376/1)

 

Her işte ön hazırlık ve mukaddimeye ihtiyaç duyulduğu gibi, Mübarek Ramazan Ayı'nın rahmet ve bereketinden istifade etmek için de hazırlığa ihtiyaç vardır. Allah (c.c. ) hazırlık için Recep ve Şaban ayını karar kılmıştır.

 

Bir çiftçi taşlı bir araziyi yeşertmek için önce onun taşlarını temizler, sonra tohumları eker... ve daha sonra hasat elde etmeye çalışır. Eğer bu taşları ve engelleri ortadan kaldırmazsa, istediği mahsulü elde edemez.

 

Recep Ayı'nda da tekamüle mani olan, kusur ve günahlar temizlenmelidir.

 

Hz. Peygamber (s.a.a.):

 

"Recep benim ümmetim için mağfiret dileme ayıdır. Bu ayda istiğfar edin zira Hak Teâlâ, çok bağışlayan ve rahimdir. Recep Ayı'na “Asabb” (dökülen) denir; zira bu ayda benim ümmetimin üzerine çok rahmet dökülür. O halde şu zikri çok söyleyin: Esteğfirullahe ve es’eluhu’t-tevbe. (Allah’tan mağfiret ve tövbe diliyorum.)"

 

Allah dostları, mübarek Ramazan Ayı'nın ziyafet ve misafirliği için, Recep Ayı'nın ilk gününden tedarik ve hazırlıklarını yapmaktadırlar.

 

Recep ve Şaban ayında gerekli hazırlıklar yapılmazsa, Mübarek Ramazan Ayı'nın rahmet ve bereketinden gerektiği gibi yararlanılamaz.

 

Allah'ım! Tevfikimizi bol, sonumuzu hayırlı eyle. Sahip olduğumuz nimetleri elimizden alma. Çünkü sen her şeye kadirsin.

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • HasanCan   06-04-2017 13:03

    Allah hepimizi bu ay hürmetine İmam Ali(a.s) ile mahşur etsin.Recep Ayı ve velayet arasındaki bağlantıyı çok güzel anlatmışsınız.Allah razi olsun