01 Aralık 2021 Çarşamba Saat:
06:10
07-10-2020
  

Velayetî'den Azerbaycan Açıklaması

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî’nin Uluslararası İlişkiler Başdanışmanı Dr. Ali Ekber Velayetî, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasındaki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

“Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ihlal edilen hakları güvence altına alınmalı ve işgal edilen toprakları geri verilmelidir.”

 

Bizlerin herkes tarafından kabul gören mantıklı ve makul birtakım ilkeleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de ülkelerin “toprak bütünlüğüne” saygı göstermektir. Aynı zamanda Birleşmiş Milletler (BM) üyesi bir ülke olarak da bu ilkeye bağlıyızdır.

 

Bilindiği üzere ilgili iki ülkenin yani Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan bizim kuzey komşularımızdır ve bu ülkelerden biri diğer ülkenin topraklarının bir bölümünü işgal etmiş durumdadır.

 

Azerbaycan Cumhuriyeti'nin güneyinde yer alan 7 şehir Ermenistan tarafından işgal edilmiştir. Bu durumda Birleşmiş Milletler tarafından Azerbaycan'ın bu bölgelerini işgal eden Ermenilerin uluslararası sınırlara geri dönmelerini gerektiren 4 farklı kararname ile onanmıştır. Birleşmiş Milletler üyesi olan bizler bu kararlara uymak durumundayız. Bu yüzden Ermenistan'ın işgal ettiği bu bölgeleri Azerbaycan Cumhuriyeti'ne iade etmesi gerekmektedir. Bu bölgelerin işgali nedeniyle bir milyondan fazla Azeri yerinden edildi, beklentimiz en kısa zamanda anayurtlarına geri dönmeleridir. Filistin'in Siyonist rejim tarafından işgaline karşı çıktığımız gibi, burada da aynı konumdayız.

 

Bir diğer konu ise iki ülke arasındaki bu sorunun askeri müdahale ve savaş yerine diplomasi yoluyla çözüme ulaşmasıdır. Bu nedenle biz savaş istemiyoruz; çünkü bu savaşın mağdurları, özellikle son zamanlarda yerleşim alanları bombalandığı için halkın kendisidir. Bu savaş iki ülke halkının çıkarlarına ve bölgenin güvenliğine aykırıdır. Bazı dış ülkeler ise savaşı tetiklemeye çalışmaktadırlar. Diğer ülkeler, eğer yapabilirlerse, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal edilmiş şehirlerinin iade edilmesi şartıyla, savaşın sona ermesine yardım etmelidir. Biz ve bölgedeki diğer ülkeler, mağdur olanları desteklemeli, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin işgal altındaki topraklarının kurtarılmasına yardım etmeli ve mümkün olduğunca kan akıtılmadan, işgal edilen toprakların kurtuluşu için çalışmalıyız.

 

Azerbaycan ile din, tarih ve kültür açısından birçok ortak yönümüz bulunmaktadır. İran İslam Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti gibi ortak yön ve yakınlıkları olan ülke sayısı azdır. Azerbaycan'ın geleceği konusunda çok endişeliyiz ve toprak bütünlüğünün korunması ve işgal edilen topraklarının boşaltılması gerektiğine inanmaktayız.

 

Tüm bunlarla birlikte Ermenistan'la da komşuyuz. Ne Ermeni ne de Azeri halkların zarar görmesini istemeyiz hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar güven ve huzur içinde olmalıdır.

 

Azerbaycan Cumhuriyetinin ihlal edilen hakları güvence altına alınmalı, işgal edilen toprakları geri verilmeli ve akan kan son bulmalıdır. İslam Cumhuriyeti, bu iki komşu ülke arasında arabuluculuk ve barış için hiçbir yardımı esirgemeyecektir. İşgal altındaki toprakların tahliyesi de dahil olmak üzere her iki ülkenin çıkarları için barışın sağlanacağına yürekten inanıyoruz.

 

 

 

Ehlader HABER

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler