19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:10
09-05-2018
  

Yemen'de Sular Bir Türlü Durulmuyor

Yemen, her gün yaşanan insanlık dramının yanı sıra Arabistan önderliğindeki Körfez Arap ülkelerinin çirkeflikleri ile yine gündemdeki yerini koruyor.

Facebook da Paylaş

 

 

Yemen'de son kriz ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin Yemen'e ait Sokotra Adası'na askeri yığınak yapması ve adayı kısmen de olsa işgal etmesi oldu.

 

Yemen'deki siyasi partiler bu yaşanan gelişme karşısında BAE'ye "Derhal Çekil!" uyarısı yaptı ve bir bildiri yayımladı.

 

BAE'nin adaya asker çıkarmasının genel huzuru bozduğu ve halkta geniş bir tepkiye yol açtığı ifade edilen açıklamada, Yemen halkına kan kusturan koalisyona öncülük eden Arabistan'a "BAE'ye adadan kayıtsız ve şartsız çekilmesi yönünde baskı yapması için iletişimi artırma" çağrısında bulunuldu.

 

Yemen'in siyasi partileri bu basiretsiz davranışları ile düşmandan yardım istemekte ama BAE'nin Suudi Krallığı'ndan izinsiz böyle bir şeye kalkışamayacağını bir türlü akıl edememekteler.

 

BAE'ye bağlı askerler, 2 Mayıs Çarşamba günü kendilerini taşıyan 3 uçağın Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı'na varmasının ardından havalimanı çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerin yanı sıra aralarında 6 tankın da yer aldığı askeri araçların nakli de gerçekleşmişti. BAE askerlerinin ertesi gün de Sokotra Limanı çevresinde konuşlandığı bildirilmiş ve bu şekilde ada resmen olmasa bile işgal edilmişti.

 

Yemen sahillerine 500 kilometre uzaklıktaki 6 adadan oluşan Sokotra; Aden Körfezi ve Afrika Boynuzu açıklarında Hint Okyanusu'nda stratejik bir konumda bulunuyor.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler