19 Eylül 2021 Pazar Saat:
11:08
12-08-2018
  

Yemen'de Tablo İçler Acısı

Yalnızca kınamasını bilen Birleşmiş Milletler, yine Genel Sekreterleri Antonio Guterres tarafından, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'in kuzeyindeki Saada kentinde çoğu çocuk 50 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı kınamakla yetindi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Yemen'de geçtiğimiz günlerde piknikten dönen ve aralarında yaşları 6 ila 14 arasında değişen çok sayıda çocuğun da bulunduğu otobüs saldırısında şehit olan 50'yi aşkın çocuk için yalnızca kınama mesajı yayınlayan Birleşmiş Milletler, yine bağımsız ve acil bir soruşturma yapılmasını istedi.

 

Savaşa müdahil olan tüm tarafların uluslararası insani hukuka saygı duymaları ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğini belirten BM Genel Sekreteri, bu savaşa son vermenin tek yolunun müzakere edilmiş siyasi bir çözüm olduğunu da vurguladı.

 

Saada'daki saldırıya bir tepki de Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF'ten geldi.

 

Çocukları hedef alan saldırıların asla kabul edilemeyeceğini belirten UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, konuyla ilgili açıklamasında "Yemen'de bir okul otobüsünde bulunan masum çocukları hedef alan hava saldırısı karşısında dehşete düştüm. Artık yeter" ifadelerini kullandı.

 

Guterres, gerginliğin daha fazla tırmanmaması için tüm taraflara yapıcı bir şekilde siyasi süreçte rol alması çağrısı yaptı.

 

Yemen'de 2 bin 400 Çocuk Öldü

 

Saada'da Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından bir otobüse yapılan ve faturasını çocukların canlarıyla ödediği saldırının ardından yine bol bol kınama mesajları geldi.

 

Suudi Arabistan'a ambargo ve yaptırımlar uygulamak yerine İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye ile uğraşan Amerika ve Batı dünyası uluslararası toplumu çocuklar için en doğru olanı yapmaya çağırdı ve çatışmaların sonlandırılması talebinde bulundu.

 

2015'ten bu yana 2 bin 400'ün üzerinde çocuğun öldürüldüğü Yemen'de 3 bin 600'den fazla çocuk da yaralandı. Bu şekilde binlerce masum hayat zarar gördü ya da yok edildi.

 

Hastanelere, okullara ve temel altyapıya yönelik saldırıların sıradanlaştığı Yemen'de devam eden çatışmalar ve tekrarlanan saldırılar nedeniyle 11 milyon çocuk da dahil olmak üzere, insani yardımlara muhtaç milyonlarca kişiye ulaşma imkanı her geçen gün azalıyor.

 

Öte yandan Yemen'i ablukaya alan Amerika ve Suudi Arabistan insani yardımların ulaştırılmasını da günden güne zora sokuyor.

 

Yemen'de üç yıldan fazladır süren çatışmalarda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler