19 Eylül 2021 Pazar Saat:
19:07
10-05-2018
  

Yemen'deki Şeytan Oyunu + Foto Haber

Amerika'nın desteği sayesinde Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon güçlerinin uzun süredir yıkıma uğrattığı Yemen'de durumlar içler acısı.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Dünya Sağlık Örgütü Yemen'in ikinci büyük şehri olan Aden vilayetinde koleraya karşı aşı kampanyası başlattığını belirtildi.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, koleranın en yaygın olduğu Aden vilayetine bağlı 4 kentte dün ilk etabı başlatılan aşı kampanyasıyla yaklaşık 350 bin kişiye aşı yapıldı.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayımlanan raporlarda, Nisan 2017'den itibaren Yemen'de kolera salgınında 2 bin 200 kişinin hayatını kaybettiği ve kolera şüphesi taşıyanların ise bir milyon kişiyi aştığı bildiriliyor. Ülkede nüfusun yüzde 60'ının temel sağlık hizmetlerinden yararlanamadığı, hastane ve sağlık ocağı gibi merkezlerin yüzde 70'inin ya yıkıldığı ya da kısmi hizmet verdiği biliniyor.

 

Peki, bu duruma nasıl gelindi?

 

 

Amerikan Başkanı Donald Trump hükümete gelir gelmez ilk yurt dışı seyahatini Suudi Arabistan’a yaptı. Amerikan halkının çıkarlarını korumak için bu seyahati yaptığını söyleyen Trump, yolculuğa çıkmadan önceki ulusa seslenişinde de “Seyahatin amaçlarından biri dünyayı teröre karşı savaşta bir araya getirmek” dedi. 

 

Bu gezide Trump ve Suudiler arasında 110 milyarı silah olmak üzere toplamda 280 milyar dolarlık anlaşma yapıldı. Ziyaretin başında Trump'a ülkedeki en büyük sivil onur madalyası olan Kral Abdülaziz madalyası takıldı ve atılan imzalardan sonra ise kılıç dansı yapıldı. Donald Trump Suudi Arabistan’dan sonra da Siyonist Rejim'in yolunu tuttu.

 

Suudilerin ve Amerika'nın derdi Yamen'e hakim olmak üzere olan Husiler'in İsrail'e karşı aynı Hizbullah gibi bir tehdit oluşturmasını engellemekti.

 

 

2014 Eylül ayında Husiler başta olmak üzere Yemen'in ezilen halkı Batı güdümlü diktatör Ali Abdullah Salih'e karşı ayaklandılar. Bunun akabinde Suudiler olaya müdahale edince de ülkedeki pek çok grup arasında çatışmalar meydana geldi. 2015 yılının Mart ayında Ali Abdullah Salih Husiler'in amansız direnişi karşısında devrildi ve yerine Suudi Arabistan'ın onayladığı Abdurabbu Mansur Hadi geldi ama o da Husiler'in ilerleyişi karşısında ayakta duramayıp Yemen'den kaçtı. İşte 26 Mart'tan bu yana Yemen halkı Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap koalisyonunun bombardımanı altında.

 

 

Resmî rakamlara göre, sivil kayıplar neredeyse 20 bini aştı. Arap güçler tarafından ülkenin ablukaya alınması Birleşmiş Milletler’e göre “yeryüzünün en kötü insanî krizi”ne yol açtı: 12 milyon kişi, yani ülke nüfusunun hemen hemen yarısına yakını açlık sınırında; 1 buçuk milyon kişi koleranın pençesinde. Bu da yetmezmiş gibi Arabistan'ın saldırılarını yetersiz bulan Büyük Şeytan Amerika da ara ara Yemen'i bombalıyor ve terör örgütü el-Kaide'ye de açıktan silah yardımı yaparak Husiler'e karşı savaştırıyor.

 

BM'in ve diğer dünya yardım kuruluşlarının başlattığı yardım kampanyaları soucunda milyonlarca dolar para ve erzak toplandı ama Suudi Arabistan başta olmak üzere malum çevreler bu yardımların Yemen'e ulaşmasını engelledi. Yemen de aynı Gazze gibi ablukaya alındı. Kara sınırı Arabistan tarafından kapatılan Yemen'i denizden de Amerika ve birçok yandaşı nefessiz bıraktı. Gelen yardımlar ise Suudi destekli Aden'de sözde yeni Yemen Hükümeti'ne teslim edildi. Yani BM'in açıkladığı 66 milyon dolarlık yardım yine Suudilerin ve el-Kaide'nin hizmetine verilmiş oldu. 

 

Tüm bunlara rağmen mazlum Yemen halkı bu onurlu savaşında elindeki az sayıda silah ve mühimmatla yine de Arabistan ve Amerika'ya boyun eğmedi; defalarca Suudi Arabistan'ın stratejik bölgelerini hedef alıp onları geri püskürtmesini bildi. Vahabi Arabistan Hükümeti ise defalarca sivillerin yer aldığı camileri, düğünleri, cenazeleri ve birçok yeri bombaladı. 

 

Zafer elbette Yemenlilerin olacaktır. Zafer İnananlarındır...

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler