26 Ekim 2021 Salı Saat:
23:19
11-10-2018
  

Yemen Savaşı ve Cemal Kaşıkçı

Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da kaybolmasının ardından hala gündemdeki yerini koruyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Suudi Arabistan vatandaşı gazeteci Cemal Ahmet Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de İstanbul'da Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'na girdiğinden beri haber alınamıyor. Türk yetkililer Kaşıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğünü söylerken Suudi yetkililer ise iddiaları reddediyor.

 

Turan Kışlakçı, Cemal Kaşıkçı'nın son iki yılda Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman'ı eleştirdiği için bu suikastın hedefi olduğunu söylüyor...

 

"Kaşıkçı Arap dünyasını ve tüm dünyayı bilen bir gazeteciydi. Sohbetine doyulmazdı. Hakikaten dünyayı bilen entellektüel yazar biriydi.

 

Yemen'de binlerce insan aç ve sefil; Cemal Kaşıkçı son iki yılda Muhammed bin Selman'ı bu sebepten dolayı eleştiriyordu. Katar'ı haksız yere kuşatmasını eleştiriyordu. Suriye'de Arabistan'ın yaptıklarını, PYD'ye olan desteğini eleştiriyordu. Türkiye'ye karşı bunu yapma diyordu. Bu konuda eleştirileri vardı. Ve bu eleştiriler önüne çıkartılarak Suudi Arabistan tarafından çeşitli şekillerde kullanılıyordu."

 

Deniz Zeyrek ise konu ilgili şunları söylüyor:

 

"Normal şartlarda ortalığı ayağa kaldırması gereken Suudi Arabistan. Ben bu işin içinde Suudi istihbaratının da başka istihbarat servislerinin de olduğunu düşünüyorum. Bir takım bilgilerin ve dosyaların özellikle Yemen konusunda elinde bazı verilerin olduğunu düşünüyorum. Ve bu verilerin Suudi Arabistan'dan çıkarılıp dünya kamuoyu ile paylaşılması ihtimalini risk olarak gördükleri için müdahale edildiğini düşünüyorum" 

 

Kaşıkçı'nın el-Muhaberat tarafından devşirilmiş olabileceği iddialarını da yorumlayan Deniz Zeyrek:

 

"Son dönemde Yemen meselesiyle çok ciddi ilgilenmiş ve Yemen'de çok ciddi savaş suçları işlendi. Suudi yönetiminin Yemen'de yaptıklarının bazı boyutları inanılmaz. ABD yönetimi de bunlara seyirci kaldı. Eğer bunları içeren bazı bilgi ve dosyalara ulaştıysa o açıdan tehdit olmuş olabilir. Ve eğer haber kaynağı bir istihbarat örgütü ise başka istihbarat örgütlerinin hedefi haline gelecektir. Bir istihbarat örgütü onu alıp, günlerce sorgularsa da sonra bir tarlada bırakıp, "eh hadi bakalım her şeyi unutalım artık özgürsün" deyip gitmez. Onların iş yapma şekli bu değil. Bu nedenle ben de öldürülmüş olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum"

 

Peki, Kaşıkçı Kimdir?

 

Cemal Kaşıkçı 13 Ekim 1958'de Suudi Arabistan'ın Medine kentinde dünyaya geldi. 1985 yılında ABD'deki Indiana State University'den mezun olan Kaşıkçı, sonrasında ülkesine dönerek gazetecilik yapmaya başladı.

 

1991-1999 yılları arasında al-Madina gazetesinin yazı işleri müdürlüğü ve genel yayın yönetmenliği vekilliği yapan Kaşıkçı, bu süreçte Afganistan gibi ülkelerden haberler geçti, 1987-95 yılları arasında eski el-Kaide lideri Usame bin Ladin ile Afganistan ve Sudan'da söyleşiler yaptı.

 

Daha sonra İngilizce yayın yapan Arab News'in başında dört yıl çalışan Kaşıkçı, buradan geçtiği al-Watan'ın yazı işleri müdürlüğünde 52 gün görev yapabildi, gazetede ülkedeki dini yapıyı eleştiren yazıların çıkması üzerine görevden alındı.

 

Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, İngiltere ve ABD'de Suudi Arabistan Büyükelçiliği yapan Prens Türki al-Faysal'ın danışmanlığına getirildi. 2008 yılında tekrardan al-Watan'ın yazı işleri müdürlüğüne getirildi ve 2010 yılında gazetede yayınlanan eleştirel yazılar nedeniyle bir kere daha görevden alındı.

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler