24 Ocak 2022 Pazartesi Saat:
10:09
17-08-2018
  

Yemen’de Kanlı Günler

Koalisyon Güçleri destekli Yemen Ordusu kısa bir süre sonra kesintisiz üç yıl boyunca Şiilerin elinde bulanan Hacce’yi kanlı bir şekilde ele geçirdi.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

Geçen hafta Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçaklarının, Arabistan sınırına yakın, Yemen’in kuzeyindeki Sada vilayetinde çocukları taşıyan bir otobüse saldırması ve çoğu çocuk en az 50 kişinin hayatını kaybedip, 77 kişinin de yaralanmasına neden olan o elim verici olaydan sonra Yemen’de yine sular durulmuyor.

 

Direniş Cephesi olarak adlandırılan Husiler’e karşı el-Kaide’nin doğudan ve Koalisyon Güçleri’nin de batıdan yaptığı saldırıların bilançosu her geçen gün daha da artıyor.

 

Geçtiğimiz gün Batı Yemen'deki el-Sedat köyüne operasyon düzenleyen Koalisyon Güçleri üçü yaşlı ve ikisi de çocuk 5 kişiyi katletti.

 

Yine aynı gün Ensaru’l Şeri’a (Yemen el-Kaidesi), el-Beyda'da pusuya düşürdükleri bir grup Husi direnişçisini şehit etti.

 

İşin ilgin yanı ise önce sabahın erken saatlerinde Amerika’nın, Yemen’in el-Beyda bölgesine terörle mücadele adı altında hava saldırısı düzenlemesi ve ardından Yemen el-Kaidesi olan Ensaru’l Şeri’a’nın Husileri pusuya oldu.

 

Büyük Şeytan Amerika 2018'de Yemen'de toplam 34 saldırı gerçekleştirdi.

 

Dün de önce, Hüdeyde’yi Hacce’ye bağlayan uluslararası otoyolun kontrolünü ele geçiren Koalisyon Güçleri destekli Yemen Ordusu kısa bir süre sonra kesintisiz üç yıl boyunca Şiilerin elinde bulanan Hacce’yi kanlı bir şekilde ele geçirdi. Yaşanan yoğun çatışmalar sonucunda kaç kişinin öldüğü henüz açıklanmadı.

 

Öte yandan bir üzücü haber de Koalisyon Güçleri’nin yaptığı açıklama ile geldi; Amerika ve Suudi Arabistan öncülüğündeki kanlı Koalisyon Güçleri Abdul Melik el-Husi'nin memleketi olan Zahran'ın 20 km kuzeyindeki Bakim'in tam kontrolünü ele geçirdiğini doğruladı.

 

Koalisyon Güçleri sözcüsü Çarşamba gecesinden bu yana Bakim kasabası ve çevresindeki dağlık bölgelerdeki Husi mevkileri üzerine aralıksız bir saldırı başlatıldığı ve Yemen Ordusu’nun burada da kontrolü ele geçirilmesinin sağlandığını söyledi. Burada yaşanan çatışmalarda da kaç kişinin hayatını kaybettiği açıklanmadı.

 

Tüm bu olaylar yaşanırken Mısır’ı ziyarete giden Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi Kahire'ye yaptığı ziyareti Suudi Arabistan’ın acil daveti üzere yarıda keserek Çarşamba günü Riyad’a geçti.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler