20 Mayıs 2022 Cuma Saat:
19:26
05-03-2020
  

Yiyecek ve İçecek Hükümleri

Ayetullah Seyyid Ali Hameneî’nin fetvaları baz alınarak hazırlanmıştır...

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

* Akşamları ayakta su içmek mekruhtur.

 

* Sigara içmenin hükmü zararına bağlıdır; kayda değer önemli bir zararı varsa veya başkalarının rahatsız olmasına sebep oluyorsa caiz değildir.

 

* Haram olan her tür yiyecek ve içecekten faydalanmak caiz değildir; ancak bir gereklilik olarak haram yiyecek ve içecekten ilaç yapılması durumunda ilaç zaruret miktarınca kullanılabilir.

 

* Tıbbi arpa suyu paktır ve onu içmenin sakıncası yoktur. Ancak arpa suyu (bira) içmek haramdır.

 

* Mayası, eti haram olan ölü veya bizzat necis olan hayvandan elde edilen veyahut necis bir şeyle temasa geçerek necis olan bir hayvandan elde edilen peyniri yemek caiz değildir.

Ancak eti helal olan hayvandan, hayvan ölmüş olsa bile maya alınabilir.

 

* Gıda maddeleri üreten yabancı şirketler, ara sıra da olsa, bizatihi necis olan veya şer’i usule göre kesilmeyen hayvanların etini kullanıyorlar ve bu üretimde kullandıkları cihazlardan, sebze içerikli gıda maddelerinin üretiminde de faydalanıyorlarsa, bu yönteme başvuran şirketlerin gıda ürünlerini satın almak ve tüketmek caiz değildir. Ancak et ve sebze içerikli gıda maddelerinin üretiminde başka cihazlar kullanılırsa, bu durumda bu şirketlerin sebzeli gıda ürünlerini tüketmenin bir sakıncası yoktur.

 

* Şer’i usule göre kesilmeyen ve eti helal olan hayvanların kemiklerinden üretilen jelatin, eğer kemikler jelatine dönüştürülmeden önce temizlenirlerse pak ve helal olur. Ancak şer’i usule göre kesilmeyen ve eti helal olan hayvanların derisinden üretilen jelatin necis ve haramdır.

 

* Eti haram olan hayvanın uzuvlarından üretilen jelatin haramdır.

 

* Kebap yapılırken tavuk, dana ve koyun gibi hayvanların etinden damlayan kan paktır; ancak kanı yemek haramdır.

 

* Eti helal olup şer’i usule göre kesilen hayvanların bazı uzuvlarını yemek şer’an caiz değildir ve bu uzuvların mutlaka hayvanın bedeninden ayrılması gerekir. Yenmesi caiz olmayan uzuvlar hayvanın helal uzuvları ile birlikte pişirilir de bu uzuvları birbirinden ayırmak ve hangi parçanın helal hangisinin haram olduğunu saptamak mümkün olmazsa pişirilen yemeği yemenin bir sakıncası yoktur.

 

* Eti haram olan hayvanların sütü, hayvanın etinin haram oluşuna bağlı olarak haramdır.

 

* İşletme sahibinin yemeklerde kullanılan etlerin şer’i usule göre kesilen hayvanlardan elde edildiğini ilan etmesi durumunda gayrimüslim ülkelerdeki restoranlarda etli yemek yemenin bir sakıncası yoktur ve araştırmak da gerekmez. Ancak kişinin zihninde, ilan edilenin yalan beyan olduğu yönünde bir zan oluşursa, bu durumda, şer’i kesim usulünün uygulandığı bilgisi kesin olarak elde edilmeden etli yemeği yemek haramdır.

 

* İlaçlarda ve tazeliklerini ve kalıcılıklarını korumak için kimi gıda ürünlerinde kullanılan ve tek başına içilemeyen alkolün, bizzat sıvı olup olmadığı ve sarhoş edici olup olmadığı bilinmiyorsa, sakıncası yoktur. İlaç olarak kullanıldığı durumdaysa, her halükârda alkolün kullanımı zaruretten kaynaklanıyorsa bir sakınca yoktur. Ancak kullanılan alkol, sarhoş edi ci alkolle karıştırılıyorsa, farz ihtiyat gereği ilaç kullanıldıktan sonra el, ağız veya ilacın sürüldüğü yer temizlenmelidir.

 

* Dudak derisini ve ağız içi derisini dişlerle kemirip yemek caiz değildir.

 

* “Karmin” kırmızı renkte bir maddenin adıdır ve gıda sanayisinde kullanımına izin verilen doğal bir boyadır. Karmin, Dactylopius ailesinden bir tür böceğin kaynatılması, kurutulması ve damıtılması yoluyla elde edilir. Eğer karminin üretiminde kullanılan böcek, sıçrayan kana sahip değilse boya paktır ve şayet, kaynatılan sıvıda böceğin herhangi bir uzvu bulunmuyorsa, kaynatılan sıvının katı ve sıvı gıda ürünlerinde kullanılmasının bir sakıncası yoktur.

 

Yiyecek-İçecekle İlgili Farklı Meseleler

 

* Sıçrayan kanı olmayan (yılan ve balık gibi) hayvanın ölüsü necis değildir.

 

* Yağda kızartılan kuru üzüm veya hurma paktır.

 

* Sarhoş edici olmadıkları takdirde arpa suyu mayasından üretilen (kilo aldırıcı) ilaçların kullanımının bir sakıncası yoktur.

 

* Hurma marmelatı, sarhoş edici olmadıkça, pak ve helaldir.

 

* Alkol içeren bir yiyecek veya içeceği başkasına yedirmek, karşı taraf Müslüman olmasa bile caiz değildir. 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler