26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
07:43
05-09-2016
  

Yusuf Kıssasındaki Sır

Allah'ım! Sabrımın tek sebebi Senin her şeyi gördüğünü bilmemdir

Facebook da Paylaş
 
Yusuf Peygamber'in (a.s) kıssasındaki sır, Züleyha'nın Yusuf'a olan aşkı değildir. Çünkü benzer aşk hikâyeleri zamanın farklı dilimlerinde de yaşanmıştır. Hal böyleyken Hz. Yusuf'un (a.s) Kur'an menşeli kıssasını sadece aşk boyutuyla ele almak ve 'Peygamberler tarihinin en iyi kıssası' demek mümkün müdür? Bunu kabul eder miydiniz?
 
Aşığın, maşukunu mahkûm ettiği bir aşk?
 
Yusuf Peygamber'in (a.s) kısasındaki sır, Onun zindana ya da kuyunun dibine atılmasında değildir. Tarih boyunca çokça Yusuflar zindana hapsedildi. Sayısız Yusuf'ar kuyuya atıldı. Zamanın hükümdarının emri ile kaç tanesi parça parça edildi. 
 
Yusuf Peygamber'in (a.s) kısasındaki sır yüz güzelliği de değildi. Tarihte en az Yusuf (a.s) kadar nice güzel yüzlü insanlar yaşamıştır. 
 
Yusuf Peygamber'in (a.s) kıssasındaki asıl sır; Yakup (a.s) peygamberde saklıydı. O, Yusuf'un (a.s) imamıydı ve Yusuf'a (a.s) âşıktı. Öyle bir aşk hali ki Yusuf’un yokluğuna ağlamaktan kör oldu. 
 
Onlar, baba-oğul günahtan uzaktı. Yakup, oğlu Yusuf'a olan aşkından yanıp küle dönmüştü. Sadece gömleğinin kokusuyla teselli bulup bir gün Yusuf'unun geri geleceğine inanıyordu.
 
Ey Allah'ım!
 
Bir İmamın, kendisine tabii olan birine âşık olması mümkün mü? 
 
Eğer imama tabii olan Yusuf gibi olursa neden olmasın? 
 
Emin olun ki bizim İmamınız (a.s) da bize âşık. Eğer Yusuf olmayı başarırsak Yakup'umuz bize âşık olacaktır. 
 
Peki, Zamanın İmamı'nın (a.s) âşık olabileceği bir Yusuf'a dönüşebileceğinize inanıyor musunuz? O, öyle bir İmamdır ki her sabah gözlerini Yusuf'unun yani sizin aşkınız la açıyor. 
 
Biliyor musunuz Hüseyin (a.s) kendi ashabına nasıl davrandı? Hüseyin'in (a.s) ashabı Hüseyin'in (a.s) maşuklarıydı. Habib bin. Mezahir'in şaehadetinden sonra Hüseyin (a.s) biricik oğlu Ali Asgar'ın şahadetinden sonra söylediği cümlenin aynısını söyledi.
 
Hani z. Hüseyin (a.s), Ali Asgar'ın avuçlarına dolan kanını havaya savurarak; 
 
"Allah'ım! Bu acıya tahammül edebilmemin tek sebebi Senin her şeyi gördüğünü bilmemdir" demişti. Evet, aynı kelimeleri Habib bin. Mezahir'in şehadetinden sonra da söyledi. Habib'in başını dizlerine koydu ve şöyle buyurdu; 
 
"Allah'ım! Sabrımın tek sebebi Senin her şeyi gördüğünü bilmemdir."
 
Hz. Hüseyin'in (a.s) ashabının çok yüce bir cümlesi vardır.
 
"Seni biat için esir almalarına asla izin vermeyiz. Sen şehit ol veya olma, bizim yanımızdaki makamında hiçbir değişiklik olmayacaktır."
 
Peki, Hz. Hüseyin (a.s) cevabı neydi; 
 
"Allah’ım! Beni şehadete ulaşanlarla tekrar bir araya getir…" 
 
Bir masum imamın (a.s), dostuna olan aşkı işte bu dereceye kadar ulaşır…
 
Tarihte şöyle nakledilir;
 
- Bir gün Hz. Ali'nin (a.s) çok şiddetli ağladığını görenler bunun sebebini sorunca İmam (a.s) şöyle cevap verdi;
 
"Ben Ammar'ımı özledim."
 
Üstad Penahiyan / Hz Yusuf'un Sırrı kitabı
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler